מודל הנדל"ן הבריטי אל מול המודל הישראלי

עבור אנשים המעוניינים להשקיע בנדל"ן נפתחו בשנים האחרונות אפשרויות חדשות, לא רק בישראל. בין השווקים בחו"ל שצדו את עיניהם של משקיעים שונים, ובהם גם משקי בית וגם חברות להשקעה ואף קבלנים ניתן למצוא את הממלכה המאוחדת, הלא היא בריטניה.

מאת: משה טיסונה – צוות האתר

משה טיסונה נדל"ן

נדל"ן בריטי (Stuart Miles)

על מנת להבין יותר טוב במה מדובר נסקור כמה הבדלים ביחס לנדל"ן באי הבריטי לעומת היחס לנדל"ן על פי המודל הישראלי.

רגולציה ופיקוח

בישראל, החשש הגובר מפני בועת נדל"ן רצינית הביא בשנים האחרונות לשורה של צעדים אגרסיביים מצד בנק ישראל. צעדים אלה ביקשו לצנן בצורה משמעותית את הביקוש למשכנתאות, אולם ללא הצלחה. מה שכן, הרגולציה הצליחה לסבך את ההבנה של הציבור הרחב אודות האפשרות לקבל משכנתא והביאה גם לייקור מסוים והכבדה על הציבור.

באנגליה, שחוותה לפני כמה שנים התרסקות במחירי הנדל"ן, דווקא לא מיהרו לבצע התערבות רדיקלית כל כך בתחום המשכנתאות. אפילו משקיעים זרים יכולים לגייס הון להשקעה בענף זה, בצורה קלה למידי והתוצאה – משקיעים זרים רבים בחרו לרכוש דירה או אפילו כמה נכסים בלונדון ומחוצה לה.

בהקשר זה יש לציין שכמו בישראל, גם בבריטניה מהווה לונדון מדינה בפני עצמה כאשר בוחנים את מחירי הדיור למגורים, להשכרה ולעסקים. כמו "מדינת תל אביב", המחירים בלונדון גבוהים מאוד בהשוואה לפריפריה. עם זאת, ההבדל בין לונדון לבין סביבתה מאפשר להשיג מחירים סבירים כאשר בוחנים שורה של יעדים קרובים יחסית, שמשכו אזרחים מקומיים וזרים בהיקף שלא פגע אנושות בהיצע הנדל"ן.

לא מפחדים מהשכרה

מאפיין חשוב של המודל הבריטי עוסק לא רק בפיקוח אלא גם בנדל"ן להשכרה. בישראל, תחום הבניה להשכרה נמצא עדיין במקום נמוך בסולם העדיפויות. הציבור הרחב מגלה רתיעה מדירות להשכרה לטווח רחוק וכאשר מדובר על בניה מסיבית להשכרה ייעודית, הרי שזו אינה קיימת.

לעומת זאת, הגם שבבריטניה יש לא מעט בעלי בתים, הרי שיש רבים שנוטים להעדיף השכרה לטווח ארוך, במיוחד על רקע הדשדוש בנתונים הכלכליים. לא מעט משקיעי פנים ומשקיעי חוץ מקדמים פרויקטים של בניה להשכרה, באיכות גבוה וגם באזורי ביקוש של ממש.

מר משה טיסונה הוא יזם, איש עסקים והבעלים של חברת IDI VENTURES (איי.די.איי ונצ'רס), אשר מרכזת את פעילותה בלקוחות וחברות בעלות רגולציה באסיה, אירופה ובריטניה.

אודות משה טיסונה

מר משה טיסונה הוא יזם, איש עסקים והבעלים של חברת IDI VENTURES (איי.די.איי ונצ'רס), אשר מרכזת את פעילותה בלקוחות וחברות בעלות רגולציה באסיה, אירופה ובריטניה.
פורסם בקטגוריה השקעות נדל"ן באנגליה, מאמרים, משה טיסונה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *